žena
Sigurnost

Povjerovala da je zavela DiCaprija: IZNEVJEROVALA KAD JOJ JE NESTAO NOVAC S RAČUNA

Na internetu vam se može dogoditi da vam filmska zvijezda pošalje ljubavno pismo, a tajanstveni princ zamoli da mu pomognete u borbi protiv pirata. Ali ako vam se ovakve poruke učine nevjerojatnima – vjerojatno se radi o prevarama!

Jeste li u posljednje vrijeme dobili ljubavno pismo od Lea DiCaprija? Je li vas zvao princ neke egzotične zemlje koji se trenutačno nalazi u maloj gabuli i treba mu vaša pomoć? Jeste li dobili jackpot na lutriji koju niste ni igrali, a da biste podigli dobitak prvo trebate uplatiti sitnu svotu novca? Ako jeste, čestitamo!

Ali vjerojatnije je ipak da ste meta internetskih prevaranata. Jer prevaranti su danas sve domišljatiji, a njihove metode sve sofisticiranije. No nema razloga za paniku! Ako pratite neka jednostavna pravila ponašanja na internetu, teško da će vas itko uspjeti prevariti.

U nastavku donosimo najčešće vrste online prevara, konkretne primjere i savjete kako ih prepoznati.

sumnja

1. Phishing – mamac u vašem inboxu

Ako se puno služite internetom, velika je šansa da ste već naletjeli na poruku u svom inboxu, u stilu: „Vaš račun je zaključan, kliknite ovdje kako biste ga ponovno aktivirali!“ Zvuči poznato? Ovo je klasičan primjer phishinga. Prevaranti šalju lažne e-mailove koji izgledaju kao da dolaze od banaka, dostavnih službi ili državnih institucija. Cilj? Navesti vas da kliknete na poveznicu i unesete svoje podatke.

Kako prepoznati phishing?

Adresa s koje ste primili e-mail čudno izgleda (npr. support@bank-123.com umjesto službene adrese). Tu je i hitni ton poruke i prijetnje blokadom računa. Vjerojatno i hrpa pravopisnih pogrešaka, uz doista loš prijevod. Zatim i poveznica na koju biste trebali kliknuti, a koja vodi na stranicu s čudnom domenom (provjerite adresu prije klika!).

Savjet: Nikad ne unosite lozinke i osobne podatke na sumnjive poveznice. Provjerite web-stranicu putem upisa iste u Google pretraživač. Ako je riječ o phishingu, Google će vas upozoriti na to, i to vrlo visoko u svojim rezultatima!

2. Prevare putem SMS-a i društvenih mreža

„Čestitamo! Osvojili ste nagradu! Pošaljite svoje osobne podatke...“ Mnogi nasjednu na ovu vrst prevare, jer im poruke stižu s brojeva koji izgledaju potpuno legitimno. A osim putem SMS-a, slične prevare se odvijaju i u inboxima društvenih mreža. Prevaranti se lažno predstavljaju kao prijatelji ili poznate osobe, moleći vas za „hitnu pomoć“. Dogodi se i da je profil vašeg prijatelja, kojega odavno poznajete i kojemu vjerujete, hakiran te da prevaranti putem njegova profila pokušavaju doći do vašeg novca.

Kako prepoznati ovu prevaru?

Netko vas traži novac, iako se dugo niste čuli. Poruka sadrži sumnjive poveznice ili traži osobne podatke. Profil osobe koja vas kontaktira ima vrlo malo objava, generičku profilnu sliku ili je upravo nedavno otvoren.

Savjet: Ako dobijete neobičnu poruku od prijatelja, u kojoj vas traži financijsku pomoć - nazovite ga da provjerite je li to doista on.

3. Telefonske prevare – Pozivi iz „banke“ ili „policije“

“Dobar dan, zovemo iz banke. Hitno nam trebaju vaši podaci kako bismo spriječili krađu.“ Prevaranti hine hitnoću i koriste vaš strah kako bi vas naveli da im date svoj PIN, broj kartice ili čak instalirate lažne aplikacije.

Kako prepoznati ovu prevaru?

Dobro zapamtite: banke i policija nikad ne traže osjetljive podatke telefonom! Ako vas pozivatelj požuruje i stvara u vama osjećaj panike, gotovo sigurno je riječ o prevari. Važno je znati i da broj s kojega vas prevarant poziva izgleda kao domaći. Međutim, poziv je preusmjeren iz inozemstva i riječ je o lažnom „domaćem“ broju!

Savjet: Odmah prekinite poziv i nazovite službeni broj banke s njihove službene web- stranice.

4. Prevare s online kupovinom

Nebitno je li riječ o putovanju ili novom gadgetu - naletjeli ste na prejeftinu ponudu na internetu da bi bila istinita? Vjerojatno i nije! Lažne trgovine nude markirane proizvode i putovanja na mondene destinacije po nevjerojatnim cijenama. Nakon uplate – proizvoda i putovanja nema, a trgovina nestaje.

Kako prepoznati ovu prevaru?

Uočite li nedostatak podataka o tvrtki ili kontakt-informacija, dobro pripazite je li riječ o legitimnoj trgovini. Ako vidite i recenzije koje redom donose pet zvjezdica, a napisane su na sličan način - alarm vam se mora dodatno upaliti. Ako je tu i web-adresa s čudnom domenom (npr. .xyz ili .top), jasno je da ste na teritoriju internetskih prevaranata!

Savjet: Kupujte na provjerenim platformama i koristite kartice s limitom za online kupnju.

5. Dijeljenje osobnih informacija

Naizgled bezazleni internetski kvizovi s pitanjima tipa „Koje ti je srednje ime? “ ili „Koje je tvoje prvo vozilo?“ mogu služiti kao alat za krađu identiteta. Naime, ta pitanja koja se mogu pojaviti u prozorima koji iskaču dok surfate internetom, često odgovaraju vašim sigurnosnim pitanjima za resetiranje lozinki koje koristite za e-mailove, društvene mreže i ostalo.

Kako prepoznati ovu prevaru?

Kviz traži previše osobnih podataka. Stranica na kojoj se kviz nalazi nema sigurnosnu oznaku (https://). Potiče vas da podijelite rezultate s prijateljima (tako da se prevara širi lančano).

Savjet: Razmislite prije nego što podijelite osobne informacije – čak i naizgled bezazlene!