
Nije ae, nego ai
Mislili su da je ovaj Dalmatinac sišao s uma, dok nisu otkrili s kime zapravo razgovara
Ispovijest automehaničara Mate koji je uz pomoć umjetne inteligencije poduplao zaradu i preplašio mještane.
Sve je manje automehaničara kakav je Mate. S pedeset godina na leđima, iza sebe ima više od tri desetljeća iskustva, a njegova automehaničarska radionica u malom mjestu nedaleko od Zadra poznata je po iznimnoj pouzdanosti, brzini i - kako Mati vole tepati sumještani - „ruci koja ne griješi“.
Otkad radi, Mate nema radno vrijeme, a njegove su mušterije na to navikle. Ne javlja se on ni na mobitel. Ako vam treba njegova pomoć, najuputnije vam je doći ispred njegove kuće i poviknuti „Mateeee, Mateee”. Za koju minutu Mate će se mrka lica spustiti u dvorište da vam sredi bilo kakav kvar. O takvom se čovjeku radi, zato se u selu toliko bure podiglo kada se pročulo da Mate u svojoj radionici „priča sam sa sobom”.
Mate ima novog sugovornika; Perplexity AI
Jedan sumještanin dijeli svoje iskustvo. „Doša san pokupiti svoj auto i zateka Matu kako naglas ispituje nešto o akumulatoru. A u radioni nigdi nikoga. Ja mu kažen, Mate pa ne znan ja to, ti si automehaničar. A on kaže - muči. Ne govorin tebi”, priča sumještanin koji je želio ostati anoniman. I drugi u mjestu prijavili su slična iskustva i trač o Matinom mentalnom krahu proširio se mjestom. No prava je istina još luđa.
Mate nije skrenuo s uma, nego je počeo koristi - umjetnu inteligenciju. Točnije, Perplexity.
„Počelo je tako da mi je sin Lovre, koji studira na FER-u u Zagrebu, posla link i reka: 'Tata, ovo ti može pomoći kad zapne.' Isprva san se naruga toj priči. Umjetna inteligencija i ja? Nema šanse. Ja sam staromodan tip: kad zapne, a i to se događa rijetko, pravo da vam kažen, volin čitati priručnike, ili nazvati nekog kolegu na telefon. Ali, znatiželja je bila jača. Upalia san kompjuter i upita tog robota nešto o benzinskim motorima... Osta san potpuno zatečen kad mi je da smislen odgovor u samo par sekundi“, priča nam Mate, brišući masne ruke od motornog ulja u krpu.

AI nađe rješenje za svaki problem
Prvi pravi test došao je nekoliko dana kasnije, nastavlja ovaj radišni automehaničar u razgovoru s nama. Ispred njegove radionice, u dvorištu obiteljske kuće, stoje brojni automobili kojima će uskoro posvetiti svoje vrijeme, na radost njihovih nestrpljivih vlasnika. Ima tu svega: od prastarih Fića pa sve do najnovijih modela skupocjenih Audija i BMW-a. Mate spominje kako mu je klijent nedavno doveo hibridni automobil s upaljenom lampicom motora. Dijagnostika je isprva pokazivala da je sve u redu.
„Upisa san simptome i upitao Perplexity o čemu bi se tu moglo raditi. I - nevjerojatno - u roku odma dobia san popis mogućih uzroka. Jedna od njegovih ideja bila je sitnica o kojoj, ne znan ni sam kako, nisan razmišlja. Znači, neispravan senzor na ispušnom sustavu. Pogodia je iz prve. Pomislia san: 'Možda tu ima nešto, možda bi mi ovaj robot ipak moga biti od pomoći,'“ nastavlja Mate dok otvara haubu starog Fiće koji je konačno došao na red da se njime pozabavi.
Od tog dana Mate koristi Perplexity skoro svakodnevno. I ne srami se toga.

Prevodi na sve jezike preko mobitela
„Kad mi dođe neki model automobila na kojemu još nisan radia - premda san, pravo da van kažen, radia na skoro svim modelima automobila - ili neka tehnologija s kojon nisan dovoljno upoznat, makar znan dosta i o tehnologijama, ali one se danas na novin automobilima minjaju iz dana u dan, ja palin Perplexity i pitan ga za savjet. I moran reći: to puno znači kad ti auto stoji na dizalici, a klijent čeka da ga nazoveš i kažeš da je automobil spreman za preuzimanje“, govori nam Mate.
Još je jedan Matin problem lakši otkada radi s umjetnom inteligencijom. Svakog ljeta u njegovu radionicu svraćaju turisti iz raznih zemalja i trebaju pomoć, a Mate nažalost nije vičan u stranim jezicima. „Kad mi netko iz Njemačke ili Švedske dođe i ne zna ni rič hrvatskog, a, dan mu svoj kompjuter, on upiše u Perplexity što već treba, objasni mi problem s autom, i ja odma dobijen prijevod. S druge strane, kad ja triban njemu nešto objasniti, napišen na hrvatskon pa dobijen gotov prijevod. Čovjek se nasmije, klimne glavom i svi sritni. Prije bi to bilo natezanje rukama i crtanje po papiru“, govori nam Mate pa se osvrće i na, kako kaže, jednu od zanimljivijih situacija otkako je u svoj rad uveo suradnju s umjetnom inteligencijom.
„Prošli misec mi je doša čovik s električnin automobilon marke za koju do tada nisan ni čua, a kamoli da sam je vidia! Gledan ja to čudo, i ne virujen što vidin. Kablova ka u svemirskom brodu! Upalin Perplexity, objasnin problem, i robot mi napiše cili protokol provjere. Pratia san korake i naša kvar – oštećen kabel u sustavu punjenja. Bez toga bi možda mora zvati ovlašteni servis i čekati danima, a ovako je klijent za sat vrimena odveza auto kući“, hvali nam se Mate pa dodaje kako mu je sin Lovre sugestijom da u svoj rad uključi umjetnu inteligenciju ubrzao poslovanje, smanjio opterećenje na rad i – podebljao zaradu.

Tehnologija mu pomaže i u pisanju
Upitan boji li se da će ga tehnologija jednog dana zamijeniti, Mate odmahne glavom. „Ma ne. Ove ruke i iskustvo niko ne može kopirati. Umjetna inteligencija može dati savjet, ali ko će to zavidati, ko će čuti i prepoznati kad nešto 'ne zvuči dobro'? To ipak moraš osjetiti. Ovu tehnologiju ne svaćan ka neprijatelja, već ka alat. Alat koji triba znati koristiti!“ napominje Mate.
Na kraju našeg razgovora Mate se hvali kako je umjetnu inteligenciju uposlio i da mu vodi blog na Facebooku, što izaziva pažnju i donosi mu nove klijente.
„Počea san pisati savjete za vozače na Facebooku. Male stvari – kako provjeriti ulje, kad minjati filtere. To mi isto AI pomogne složiti. Ljudi to čitaju, dile, a meni onda dolazi više mušterija jer me prepoznaju i cijene. Kažu: 'Mate, ti si naš doktor za aute.'“
„A bogami san doktor“, kaže on pa doda: „Mislin da bi se s time složia i Perplexity!“
